صعود به غار شاپور، اولین برنامه سال 1398

صعود به غار شاپور، اولین برنامه سال 1398

به نام خدا

برنامه غار شاپور

بنا بر سنت هر ساله در اولین جمعه فروردین ماه، گروه کوهنوردی بهار اولین برنامه خود را در سال 1398 با صعود به غار شاپور آغاز کرد.

غار شاپور در 25 کیلومتری شهرستان کازرون و در 5 کیلومتری شهر باستانی بیشاپور؛ مهترین پایتخت ساسانیان قرارگرفته است. برای دسترسی به این غار باید از طریق جاده‌ای که از وسط تنگه‌ای به نام چوگان می‌گذرد، عبور کرد. این غار در مختصات جغرافیایی 29 درجه و 48.464 دقیقه شمالی، 51 درجه و 36.711 دقیقه شرقی، با ارتفاع 1280 متر از سطح دریا و  حدود ۸۰۰ متر از سطح زمین قرار دارد و ارتفاع دهانه‌ی آن حدود ۳۰ متر می‌باشد. در دهانه‌ی این غار، تندیس شاپور اول، دومین پادشاه ساسانی قرار گرفته‌ و به همین دلیل این غار به نام شاپور معروف شده‌است. تندیس شاپور از یک ستون چکیده(استلاگمیت) غول‌پیکر که در این غار وجود داشته تراشیده شده است و با وجود گذشت ۱۷۰۰ سال همچنان پابرجا می‌باشد و تنها تندیس باقی‌مانده از دوران باستان است که حدود ۷ متر ارتفاع دارد.

اسامی همنوردان: علی مردانی، ساسان مردانی، نگین حسامی، لیلا جلیل‌پور، حمید رجائی، مهرداد بحرانی، ابراهیم بادپا، سعید خداپرست، علی ماهیانه، آرزو دهقانی، سلما عینی، شایان امیرعضدی

همنوردان مهمان: نازنین حسامی، فرزانه مهرزادی، شن‌آی امیرعضدی، آمنه بشارتی


غار شاپور


پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...