صعود به قله 3000 متری قلات

صعود به قله 3000 متری قلات

به نام خدا

گزارش صعود به قله قلات

در روز جمعه، 4 آبانماه 1397 و دریک روز پاییزی لذت بخش و هفته تربیت بدنی، عازم قله دیگری در استان فارس شدیم. طبق برنامه‌ریزی انجام شده، در ساعت ٣:٠٠ بامداد، مینی‌بوس شروع به جمع آورى همنوردان كرد. همه بچه‌ها اشتیاق و انرژی زیادی برای صعود به قله و بجا گذاشتن یک جمعه پر خاطره و بی نظیر دیگری را داشتند.

ساعت ٣:٤٠ دقيقه بود كه از كازرون خارج شديم و به سمت روستای زيبا و تاريخى قلات حركت كرديم.

قلات در ٣٦ كيلومترى شمال غرب شهر شيراز و در مختصات جغرافیایی 29.836 درجه شمالی، 52.322 درجه شرقی قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دريا ٢٠٦٥ متر است و آب و هواى آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد است.

تقريبا ٥:٣٥ دقيقه به روستاى قلات رسيديم و هوا گرگ و ميش بود. نسيم خنكى احساس می‌شد. در روستا منتظر دو نفر از بچه ها كه قرار بود از شيراز به ما بپيوندند، مانديم. با آمدن آنها در ساعت ٦:0٥ دقيقه پيمايش خود را از بافت قديم روستا كه خانه هاى بسيار زيبا از جنس سنگ و كاه گِل به چشم مى خورد شروع كرديم.

در طول مسير چشم انداز هاى دلنشينى از باغستان‌ها وجود داشت. درختان نيمه پاييزى با بازى رنگ‌هاى سبز و زرد و نارنجى و سنگ‌هاى رسوبى بر تن كوه كه ظاهر زيباى داشتند مسير را براى ما لذت بخشتر كرده بودند.

در طول مسير به خاطر جنس سنگ‌ها دست به سنگ شديم و از كوه بالا رفتيم كه تجربه خوبی بود.

به نزدیکی چشمه كه رسيديم و كمى بالاتر از آن دقايقى استراحت كرديم؛ خرما و تنقلات خورديم تا انرژى بگيريم. در اين نقطه از منطقه به بعد پوشش گياهى به صورت پراكنده به چشم مي‌خورد. به خاطر وزش باد شديد بادگيرهايمان را پوشيديم  وبه مسير ادامه داديم و به جايي رسيديم كه از آن جا قله مشخص بود.

مسير، پر فراز و نشيب بود و بعد از پيمودن اين فراز و نشيب‌‎ها، در ساعت ١١:١٠ دقيقه به قله رسيديم. منظره بالاى قله بسى بى نظير و ديدنى بود. بلند ترین جاى قله با یک تک بتن كه روى آن نقطه جغرافیایی حک شده بود نشان داده مي‌شد و از آنجا تنگه ابوالحيات و كوه دراك به چشم مي‌خورد. به اين مى گويند وسعت ديد كه همگى از ديدن آن غرق لذت شديم.

استراحت سنگينى كرديم و صبحانه هاى خود را خورديم. پرواز عقاب هايي كه بالاى قله مى چرخيدند زيباى قله را چندين برابر كرده بود. خلاصه بعد از استراحت، از قله شروع به حركت به سمت دامنه كوه كرديم و در ساعت ٤:١٥ همگى در كنار هم ناهار خورديم به پايين كه رسيديم سوار مینی‌بوس شديم  و مسير برگشت به كازرون را طى كرديم.

سرپرست: نگین حسامی

راهنما و سرقدم: مهرداد بحرانی

عقبدار: ساسان مردانی

عکاس: علی مردانی، سلما عینی

گزارشگر: سلما عینی

دیده بان: محمد بشارتی

اسامی همنوردان:

لیلا محبی، نگین حسامی، علی مردانی، شایان امیرعضدی، مهرداد بحرانی، محمد بشارتی، آرزو دهقانی، سلما عینی، ابراهیم بادپا، ساسان مردانی، پریسا قربانی

همنوردان مهمان:

هومن حسامی، مرضیه کمالی


روستا
قلات
قلات
قلات
قلات
قلات
قلات
قلات
قلات
قلات
قلات


پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...