پیمایش تنگ کُمِهر

پیمایش تنگ کُمِهر

 

به نام خدا

 

گزارش برنامه تنگ کُمِهر

شامگاه‌ ۲۳ شهریور ماه ۹۷ در ساعت ۲:۲۰ دقیقه، پس از جمع‌آوری دوستان بهاری، کازرون را به مقصد روستای کمهر واقع در شهرستان سپیدان ترک کردیم.

 روستای کمهر در 20 کیلومتری شهر اردکان و در مختصات جغرافیایی30.446762 درجه شمالی، 51.876733 درجه شرقی قرار گرفته و مرکز دهستان کمهر از بخش اردکان (مرکزی) از شهرستان سپیدان می‌باشد. دهستان کمهر متشکل از روستاهای چیکان، کمهر، اسفیان، مارگان، مرزیان، تل‌زری، جوب‌خله، سرانجلی و دره‌ی همیانه می‌باشد. طبق سرشماری سال 1385، جمعیت دهستان کمهر 3812 نفر بوده و جمعیت مرکز این دهستان، روستای کمهر، 1722 نفر بوده است. این روستای سرسبز و کوهستانی در مسیر آبشار مارگون و روستای کاکان قرار گرفته است.کمهر پاسگاه انتظامی و مرکز بهداشت داردو در اطراف روستا، چشمه‌زارهای فراوانی وجود دارد؛ از جمله تفریح‌گاه‌های اطراف کمهر، تفرجگاه سرمور (sarmoar)   در دو کیلومتری غرب کمهر قرار گرفته است. تفرجگاه سرمور تشکیل شده از چشمه‌هایی خنک و چمنزارهای وسیع و تعدادی درخت بید؛ این محل قبلا یورد عبدالله خان کشکولی بوده است. دیگر مناطق زیبای کمهر عبارتنداز: تنگ مروارید، دره ناصری، چشمه گل و غیره.

 در ساعت ۶:۱۵ دقیقه بامداد به رستوران تنگ مروارید که در نزدیکی روستای کمهر هست، رسیدیم و  پس از نیم ساعت در ساعت ۷ به روستای کمهر و به جاده‌ی فرعی بعد از روستا (تابلو مرکز پرورش ماهی) رسیدیم.

 هوای خنک ‌صبحگاهی خواب را از چشمانمان ربوده بود و طبیعت چشم نواز آغاز راه، با سپیدارهای سر به فلک‌کشیده و آواز رودخانه، روحمان را نوازش می‌داد.

 به دلیل سردی هوا و آب رودخانه، بنا به درخواست افراد گروه و تصمیم سرپرست، برای رفتن، مسیر کوه را جایگزین پیمایش تنگه نمودیم؛ که ابتدای مسیر،  شیب نسبتا ملایمی داشت. اما رفته رفته با نزدیک شدن به سمت بالای کوه و مسیر سرازیری قله به سمت تنگه، ریزال های تند، حرکت اعضا را کند کرده بود. سرانجام‌ در ساعت ۹:۳۰ دقیقه به پایین کوه و نیمه های تنگه رسیدیم و پس از صرف صبحانه، مسیر رودخانه را به مقصد آبشار پیمودیم.

 آبشار، در دل سنگ‌های صیقلی و بلند تنگه واقع شده بود که پس از گرفتن عکس، مسیر اصلی رودخانه را به سمت خروجی تنگه پیمایش کرده و در ساعت ۱۲:۴۰ دقیقه بعد از عبور از رودخانه در دل طبیعت ‌زیبای پوشیده از چمن زارها و درختان سیب و سپیدار، ناهار را صرف نمودیم و در ساعت ۳:۳۰ دقیقه ظهر به سمت مینی بوس برای بازگشت به کازرون حرکت کردیم.

 

سرپرست برنامه: ‌مهرداد بحرانی

راهنما: علی مردانی

دیده بان: سعید خداپرست

عقبدار: ساسان مردانی

عکاس: پگاه قربانی

گزارشگر: نگین حسامی 

اسامی همنوردان:علی مردانی، لیلا محبی، مهرداد بحرانی، پریسا قربانی، سلما عینی، احمدرضا رضازاده،پگاه قربانی،لیلا ورع،نگین حسامی، ساسان مردانی، شایان امیرعضدی،سعید خداپرست

همنوردان مهمان: فرزانه مهرزادی، نوشین راوش، مینا ایزدی، فاطمه زارع، علی زارع، فرناز مهرزادی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ترک مسیر (دانلود)

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...