همایش غار هفت‌تنان

همایش غار هفت‌تنان

 

به نام خدا

 

گزارش همایش غار هفت‌تنان

در روز جمعه 11 اسفندماه 96، همایشی از طرف هیئت کوهنوردی شهرستان کازرون به منظور معرفی هر چه بیشتر جاذبه های تاریخی و طبیعی روستای دهلی برگزار شد.

روستای دهلی واقع در مختصات جغرافیایی 29 درجه و 32.244دقیقه شمالی، 51 درجه و 36.631 دقیقه شرقی از توابع بخش خشت و کمارج شهرستان کازرون بشمار می‌رود. این روستا با قدمت مستند ۱۰۰۰ ساله، دارای منابع طبیعی بکر و بسیار زیبا و نیز دارای آثار تاریخی متعدد از جمله سازه هایی از دوران ساسانی و صفویه و غار هفت تن که غاری بزرگ و تفریحگاهی زیبا در دل کوه سربالشت با چشمه آب شیرین می‌باشد.

در این روستا بیش از ۱۲۰ تکه سنگ قبر که قدمت ۸۰۰ ساله مکتوب دارند، وجود دارد.  بعضی از آنها ۱۰۳۰ سال و بعضی۷۸۰ سال و بعضی دیگر از قبرها ۴۵۰ سال و ۲۵۰ سال قدمت دارند. نشانه های قبر مربوط به دوران مادها نیز در این روستا کارشناسان کشف نموده‌اند .

 خانه های گلی و بافت سنتی روستا مختص گردشگری است. خانه های گلی با پوشش چوب و گل و دیوارهای سنگی و کوچه های تنگ و نامنظم نیز از جذابیت دیگر این روستا می باشد.

در این همایش که با حضور اعضای گروههای کوهنوردی و خانواده‌های آنها برگزار شد، شرکت کنندگان مسیر روستای دهلی تا غار تاریخی هفت تنان را پیمایش کردند. حضور پرشور کوهنوردان و گروههای کوهنوردی در این برنامه با استقبال گرم اهالی روستا مواجه شد و طبق هماهنگی های قبلی، اهالی محترم و خونگرم روستا به معرفی صنایع دستی، محصولات و غذاهای محلی خودشان پرداختند. در حاشیه این همایش، برنامه بذرکاری در قالب پویش تجه در مناطق کم تراکم جنگلی و به منظور احیای آن صورت گرفت و در پایان، شرکت کنندگان از موزه مردم شناسی این روستا بازدید کردند.

اعضای گروه کوهنوردی بهار هم به عنوان یکی از گروههای کوهنوردی با سابقه شهرستان، در این همایش حضور داشت.

 

 

 

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...