پیمایش مسیر دوان به چشمه بیدمشک

پیمایش مسیر دوان به چشمه بیدمشک

 

به نام خدا

گزارش پیمایش مسیر دوان تا چشمه بید مشک

در ۱۱ فروردین ماه سال ۹۶، گروه کوهنوردی بهار، در یکی از بهاری ترین ایام سال، مسیر خود را از روستای دوان به مقصد چشمه ی بیدمشک آغاز کرد.

در ۵:۳۰ دقیقه بامداد در ساعاتی که هنوز ستارگان درخشان بر سنِ سیاه شب پایکوبی می کردند، پیمایش خود را آغاز نمودیم و اعضای گروه پس از اذان صبح و اقامه ی نماز در روستا، در هوای مسرت بخش بهاری با روشن کردن هدلامپ ها مسیر خود را پیش گرفت؛ راهنمای مسیر خانم ناهید رضاییان پور و سرپرستی گروه به عهده ی آقای قاسمی زاده بود.

حالا ستاره ها جای خود را به خورشید داده بودند که درخشش انوارش، روشنی روز را امید می داد.

 مسیر خود را به سمت دیوار باغی ادامه دادیم و پس از آن در ساعت ۸:۳۰ دقیقه به چشمه ی بیدمشک رسیدیم. سفره های رنگین صبحانه گشوده شد.

در ساعت ۹:۳۰ دقیقه پس از استراحت و لذت بردن از مناظر سرسبز و صدای آب، به سمت کازرون به راه افتادیم و در ساعت ۱۱ در نزدیکی بیمارستان ولی عصر کازرون، همنوردان سوار سرویس شدند.

اقلیم منطقۀ کازرون و از جمله دوان، گرم و خشک است. اقلیمش را اقلیم مدیترانهای دانسته اند. چون در میانۀ جنوبی حوضۀ پیوسته کوه های زاگرس قرار دارد، از موقعیتی خاص برخوردار است. بنابراین از پوشش گیاهی متنوعی پوشیده شده که نسبت به مناطق شمالیتر، کمپشتتر و نسبت به نقاط جنوبی تر، انبوهتر است. اساساً منطقۀ دوان را می توان به سه ناحیه تقسیم کرد. دشت، کوهپایه و کوهستان. گیاهانی که در هر یک از این نواحی می رویند متفاوتند.

 در دشت غیر از درختان کُنار و رِمَلیک remalik که به صورت پراکنده قابل مشاهده اند، پوشش گیاهی آن عمدتاً درختچه ها و گیاهان بوتهای و علفی ریزبرگ تشکیل می دهند. در کوهپایه ها غیر از درختچه ها که بر تعددشان افزوده می شود، درختان پایا از جمله بادام کوهی در این ناحیه بیشتر به چشم میآیند. در ارتفاعات بالاتر جوامع بلوط و بنه نیز افزوده میشوند. در ناحیۀ کوهستانی، علاوه بر گیاهان بوته ای پراکنده، جوامع بلوط، بنه و  بادام کوهی، عمدتاً جنگل های فشرده ای را تشکیل می دهند که بخش وسیعی از زمین را در جایجای کوهستان می پوشانند. در کوهستان، به ویژه کوه های شمال روستا، علاوه بر جوامع بلوط و بنه و بادام، که به صورت یکدست و گاهی مخلوط، گیاهان پایدار غالب هستند، گیاهان پایدار دیگری از جمله: زالزالک، انجیر خودرو، ارژن، سرخ ولیک،  پوتو نوعی بادامچه،  انجیر نر وحشی،  درختچه ای شبیه به مورد، گونه ­ای بنه،  درختچه ای شبیه انار، به فارسی هم پشموک است، انزروت،  افدرا، استبرق، به فارسی آن را گل عقربی یا کرکی و وسمه می گویند.

گیاهان دارویی:

در منطقۀ دوان اعم از دشت و کوه، گیاهان دارویی بسیاری میروید که اگرچه همۀ آنها شناسایی نشده اند، اما حدود صد گونۀ آن دارای نام خاص هستند و در طب سنتی دوان کاربرد دارند. چون در بخش طب سنتی به طور مشروح در مورد این گیاهان بحث می شود، در اینجا فقط به نام آنها بسنده می کنیم.

اسفناج، ارپه، گزنه، انجیر، انجدان، انگور، آویشن شیرازی، آویشن باریک، بادرنجبویه، بارهنگ، بالنگو، بابونه، بادام کوهی، بادآورد، بلوط، بنه، اسفرزه، گونه ای بومادران، پونه، پرسیاوشان، پشموک، پیاز،  گیاهیست پیاز دار شبیه به گل نرگس، کتان، قدومه، ترب، پنیرک، توت، گاوشیر، جُو، ناخنک، دن، گل گاو زبان و ...

سرپرست برنامه و عکاس: مجتبی قاسمی زاده

راهنما: ناهید رضاییان پور

عقب دار گروه: عبدالله خضری

گزارشگر: نگین حسامی

 

همنوردان حاضر در برنامه:

ناهید رضاییان پور، شمیم پهلوانی، امیر حسین توکلی، مجتبی قاسمی زاده، عبدالله خضری، مهرداد بحرانی، غلامرضا جویبار، حسین جویبار، نگین حسامی

همنوردان میهمان:

شایان پهلوانی، محمدعلی رضاییان پور، محمد خواجه یوسفی، محمد رصاف، پوریا رضاییان پور، سعیده رضوی زاده، عباس خضری

 

 

 

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...