کودکان در ارتفاع (مقاله)

کودکان در ارتفاع (مقاله)

 

به نام خدا

کودکان در ارتفاع

مقدمه :

سالانه هزاران کودک ساکن در مناطق کم ارتفاع، به نواحی مرتفع سفر می کنند، بدون آنکه دچار حادثه ایشوند. اکثر این صعودها شامل سفر به پیست های کوهستانی ، مخصوصاً آمریکای شمالی و اروپا می باشد.بعلاوه، شمار زیادی از کودکان که بدلیل شغل والدین شان در مناطق مرتفع ساکن هستند. در عین حالی کهسفر به ارتفاع برای اکثر کودکان بدون بروز عوارض می باشد، لیکن بعضی از این کودکان علائمی را بروزمی دهند که ناشی از قرار گرفتن آنها در ارتفاع می باشد، خطرات ناشی از قرار گرفتن کودکان در ارتفاعبطور کامل مورد مطالعه قرار نگرفته است و بیشتر توصیه های ضروری را بایستی از روی شواهد و قرائنموجود در بزرگسالان و با توجه اثرات آن بر رشد و نمو مورد ملاحظه قرار داد.

همانطوری که می دانید کودکان همچون بزرگسالان مجبور به قرار گرفتن در معرض ارتفاع نیستند.

با این وجود، اگر بزرگسالان مایلند همراه کودکان به ارتفاع سفر کنند، بایستی به وضوح به سوالات زیرپاسخگو باشند.

1- آیا کودک واقعاً این گونه سفر را دوست خواهد داشت؟

        یک تور مخصوص برای کودکان برنامه ریزی کنید!

      برای کودکان بازی و ماجراجویی ارجح تر از صعود و دست یابی به قله است.

2-  آیا سفر مطابق تمایلات و خواست خودخواهانه والدین می باشد یا بنا به نیاز کودک است؟

نظراتی که ارائه می شود، شامل پیشنهادات محافظه کارانه و مفید برای کوهنوردان و پزشکانی است کهنیازمند توصیه هایی در مورد صعود به ارتفاعات بالا همراه با کودکان هستند.

توجه: کودکان خردسال عموماً توان کافی در بیان ناراحتی های فیزیولوژیکی خود را ندارند، برای مثالحتی در صورت بی حس شدن انگشتان خود بعید است که قادر به بیان سرمای خطرناک باشند(به خاطرنداشتن مهارت کلامی کافی). آنها ممکن است ساکت و آرام به نظر برسند. مرکز تنظیم دمای بدن در بچه ها و توانایی تطابق آنها در مواجهه با شرایط هیپوکسیک (کم اکسیژنی) در مقایسه با بزرگسالان تکامل نیافتهاست.

گوش درد و سایر خطرات مربوط به گوش، حلق، بینی: موضوع مشترکی که در مورد کودکان در ارتفاعمطرح است، گوش درد ناشی از تغییر سریع در فشار اتمسفر می باشد. برای مثال افزایش سریع ارتفاع  باماشین، تله کابین، همچنین با هلی کوپتر (پرواز گردشی ) در صورتی که بینی در اثر سرما دچار گرفتگیشود، این عارضه برای بچه های خردسال و نوزادان و کودکان ی که سابقة عفونت دستگاه فوقانی تنفسیدارند، افزایش می یابد. آنها قادر به تعادل فشار داخل گوش نیستند. مشکل مضاعف زمانی است که والدینعلائم را از روی گریه ی بچه زبان باز نکرده تفسیر کنند.

کودکان خردسال چنانچه به ارتفاع برده شوند، بایستی کاملاً سالم باشند. برای جلوگیری از گرفتگی بینی درصورت امکان، بینی را با نرمال سالین تمیز کنید. هنگام عبور از گردنه های کوهستانی، فرصت کافی صرفکرده و توقف کافی داشته باشید. اجازه دهید با هر 500-300 متر افزایش ارتفاع، مک بزند. قبل و بعد ازرسیدن به قله استراحت داده شود. اما در قله نه (مگر اینکه کودک رفتار کاملاً طبیعی نشان داده و به وضوحاحساس بهتری داشته باشد).

به هنگام بازگشت سریع (ماشین، تله کابین) به کودک توصیه کنید که بینی اش را گرفته و با دهان بستهمحکم بدمد.

در صورت بیماری کودک، با تله کابین یا هواپیما مسافرت نکنید. تغییرات فشار اتمسفر بسیار سریع است.اسپری های بینی که برای بچه ها طراحی شده است، می توان همزمان با افزایش ارتفاع به طور منظماستفاده شود (نرمال سالین).

توجه: لارنژیت (التهاب گلو) و خون دماغ در پیست های اسکی زمستانی، شایع است (خشکی هوا،تا اقهای بسیار گرم). با مرطوب کردن هوا می توان از بروز این شرایط پیشگیری کرد .

بیماریهای مرتبط با ارتفاع: SIMS/ HACE/ HAPE/ AMS

کودکان حتی اگر توانایی صحبت کردن را هم داشته باشند، نمی توانند به راحتی مشکل خود را بیان کنند. درکودکان زیر 3 سال مسافرت به هر محیط جدید، احتمالاً با تغییراتی در خواب، اشتها، میزان فعالیت و حوصله همراه است .

دربرخی از بچه ها به ویژه محدودة سنی 3-8 سال و کودکانی که مشکل یادگیری و برقراری ارتباط دارند،ممکن است در بیان علائم بیماری ناتوان باشند، تشخیص بیماری ناشی از ارتفاع مشکل است. در کودکان 8 ساله و بالاتر، پیش بینی بیماری ناشی از ارتفا اغلب مشابه همان روشی خواهد بود که برای بزرگسالانمطرح می باشد. در تمام گروه سنی (کودکان و بزرگسالان ،) علائم مربوط به بیماری ارتفاع اختصاصینیست و می تواند با برخی تغییرات غیرمرتبط اشتباه گرفته شود و همزمان با بیماری هایی مثل مشکلاتتغذیهای، مستی یا عوامل روانی در طی مسافرت به مناطق دور دست یا بیماری های پیش زمینه ای گزارششده است. هر چند که به هنگام صعود با کودکان، عاقلانه است که چنین علائمی را ناشی از ارتفاع فرضکنیم، تا اینکه بیماری از طرق دیگر اثبات و برخورد مناسب با آن به عمل آید.

اگرچه اطلاعات در این زمینه ابتدایی است، لیکن کودکان نیز همچون بزرگسالان به زمان مشابه برای همهوائی نیاز دارند و اگرچه اطلاعات علمی وجود ندارد، لیکن تأکید عمومی بر این است که برای کودکانپیش دبستانی، ارتفاع محل خوابیدن مرتفع تر از 4000-3000 متر نباشد، و ترجیحاً ارتفاع محل خوابیدنکمتر از 2500 متر باشد.

 

بخشی از مقاله کودکان در ارتفاع

نوشته: Meijer,H.J.& Jean, D

ترجمه: دکتر جلال الدین شاهبازی- لاله ایمان پرور

پاسخ دهید

1 نظر

Jerryhew  ۱۳۹۶/۰۸/۳۰ - ۱۱:۳۱:۵۸

28 Apr 2017 Unforgotten Season 2 Episode 5в–»Watch Unforgotten S2E5в–»Unforgotten Season 2 Episode 5Unforgotten Season 2. 1 day ago Tags: American Horror Story, bates motel, tv, Vera Farmiga В· May 8, 2017 'General Hospital' Spoilers: Jason Pushes For Answers, Andre Makes http://supercoolshop.co 12 Aug 2016 Raise Your Words, Not Your Voice Season 1 Episode 6 .... Unbeknownst to his student, Grandmaster Flash observes from a rooftop overlooking the battle. Watch: Russian skiers strip for world recordReuters TV. Undo. 10 Apr 2014 Years Of Living Dangerously frames a climate-change documentary like the dots, however, this series' intention is to jolt viewers into caring.