صعود به چاه برفی

صعود به چاه برفی

 

به نام خداوند آسمان و زمین

گزارش صعود به چاه برفی

 قدم زدن زیر آسمان کبود شب با تمام ستارگان نهفته در قلبش، می تواند پاداش بزرگ هر کوهنوردی باشد که با عشق، پا در مسیری می گذارد تا تجربه ای دیگر را، توشه ی خود سازد.

 نیمه شب جمعه در تاریخ 95/06/05 گروه بهار ما، برنامه ی صعود به چاه برفی را با هدف ایجاد آمادگی جسمانی اعضا برای صعود به حوض دال دنا آغاز نمود.

 چاه برفی در ۲۵ کیلومتری شمال شرق کازرون، ۷ کیلومتری روستای عبدویی و در نزدیکی قله ی چنگ چاهی واقع شده است. در نزدیکی قله چنگ، چاهی به عرض ۲ تا ۳ متر و عمق ۱۰ تا ۱۲متر وجود دارد که به جهت انبار کردن و ذخیره کردن برف در آن به «چاه برفی» مشهور شده است. شکل طبیعی چاه طوری است که کمتر در معرض تابش آفتاب قرار می گیرد و این مکان تقریباً در چنین محیطی که اشعه تابناک آفتاب همه جا را می گیرد استثناست. این ویژگی موجب شده که برف زمستانی انبار شده در داخل چاه، تا اواخر شهریور ماه و در بعضی سال ها تا آخر سال باقی بماند.

رفتن به محل چاه برفی از طریق روستای عبدویی با پای پیاده ۲ ساعت به طول می انجامد تا قبل از رایج شدن یخچال در منازل، چاه مذکور مهم ترین منبع تأمین برف و یخ کازرون بوده است.

پوشش گیاهی منطقه شامل: درخت ارژن، درختچه کیکم ( درختچه هایی مثل درخت بنه )، درخت بلوط، درخت بنه و گل خنگ است. از نظر چشمه این قسمت دارای چشمه های زیادی اما در فصل زمستان همه این چشمه ها یخ زده است. اما آب زا هایی وجود دارد.

" آب زا چیست؟ کوه از خود قطره های آبی بیرون می ریزد که فقط در حد خیس شدن زمین است که در زبان محلی به آن ( اوزا ) می گویند.

ارتفاع کوه چاه برفی حدود 3400 متر است.

سنگ های این کوه آهکی است اما قسمتی از این کوه حالت گچی دارد و رنگ آن سبز بسیار کم رنگ است.

در ساعت ۴ صبح، گروه پس از پیاده شدن از مینی بوس و غرق شدن در تاریکی محض، هدلامپ ها را بر پیشانی زده و مسیر خود را از پایین کوه، به راهنمایی آقای مهرداد بحرانی و سرپرستی لیلا محبی آغاز نمود.

به دلیل باد سردی که گاه گاه می وزید، به لباس های گرم خود پناه بردیم. از روشنایی خبری نبود جز درخشش سینه ریز آسمان و چراغ های پیشانی مان که مسیر را معرفی می کرد.

بعد از بالا آمدن از اندک شیب دامنه و خواندن نماز، راه قله را پیش گرفتیم. دیگر هوا کم کم به روشنی می رفت و خورشید سخاوتمند، آسمان را به مهمانی نور و گرمایی صمیمی دعوت می کرد‌.

به دلیل قرار گرفتن در شیب تقریبا تند مسیر و وجود ریزال ها، استراحت ها کوتاه تر شد. بالاخره در ساعت ۹ صبح به چاه برفی رسیدیم و پس از استراحت و صرف صبحانه، در ساعت ۹:۴۵ دقیقه مسیر بازگشت به پایین را پیش گرفته و در ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه برنامه ی مفید و متفاوت خود را که با تجربه ی صعود در شب همراه بود، به پایان رساندیم.

سرپرست: لیلا محبی

راهنما: مهرداد بحرانی

عکاس و عقبدار: غلام رضا جویبار

گزارشگر: نگین حسامی

اعضای گروه در این برنامه خانم ها:

ناهید رضاییان پور، لیلا محبی، شیما اکبری، راحله نظریه، فریده راهرو، نگین حسامی

و آقایون:

مهرداد بحرانی، شایان امیرعضدی، غلام رضا جویبار، محمد خداپرست.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

1 نظر

negin hesami  ۱۳۹۵/۰۷/۰۴ - ۱۴:۱۰:۱۰

درود، تجربه خوبی بود ممنون از همه، راهنما گروه، سرپرست و عکاس محترم