مطالب مفید

 

مطالب ارائه شده توسط اعضای گروه کوهنوردی بهار کوهستان :

 

1. عرفان قاسم پور

 

به نام خدا

امروزه محافظت از پوست در مقابل اشعه آفتاب یکی از مسایل و مباحث جدی در بهداشت و سلامت پوست محسوب می شود. در کوهنوردی به دلیل فعالیت و تعریق در ارتفاعات و همچنین به دلیل شدت اشعه ماوراء بنفش در ارتفاع، محافظت از پوست و استفاده از کرم های ضد آفتاب ضرورت صد چندان می یابد. 

خطرات خورشید:

نور آفتاب از طول موج های متفاوتی تشکیل شده است که بر اساس آن نام گذاری می شوند. اشعه ماوراء بنفش طول موج خاصی از نور خورشید است که انواع متفاوتی دارد که یک نوع آن به نام اشعه ماوراء بنفشA  ، عامل اصلی برنزه شدن است. جالب است که این اشعه از شیشه عبور نمیکند و جذب شیشه می شود. اول بامداد و هنگام غروب این اشعه در حداکثر شدت خود وجود دارد. بنابراین صبح وهنگام عصر بیشترین صدمه را به شما میرساند و می تواند اثرات مخرب خود را بر پوست شما باقی گذارد.نوعی دیگر از اشعه نوع B است که باعث برنزه شدن طولانی مدت پوست میشود . شما باید حوالی ظهر بیشتر مراقب این اشعه باشید چون شدت تابش آن در این ساعات بیشتر است. اشعه ماوراء بنفش نوع C  از همه ستم کار تر است چرا که بیشتر سرطان های پوست و اکثر صدمات پوست را ایجاد می کند.

وقتی آفتاب مهربان می شود:

خورشید نیز همیشه نا مهربان نمی شود زیرا اثرات مفیدی نیز بر بدن انسان به جای می گذارد. آفتاب ملایم ا ثرات آرام بخشی بر روان دارد و به آرامش اعصاب کمک می کند. شاید شما هم تجربه کرده باشید که استراحت در نور آفتاب ملایم حوالی ظهر چه اثرات آرام بخشی دارد. آفتاب به گردش بهتر خون در پوست کمک کرده و فشار خون را کاهش میدهد. علاوه بر آن موجب تولید ویتامین D بیشتر در پوست شما میشود. نور خورشید با بسیاری از میکروب هایی که بر سطح پوست زندگی می کنند ناسازگار است و پوست را از وجودشان پاک می کند. 

نوع پوستتان را پیدا کنید:

شاید توجه کرده باشید که پوست بعضی ها خیلی زودتر در برابر آفتاب می سوزد ولی خیلی ها دیرتر برنزه می شوند. پوست افراد مختلف در برابر نور خورشید پاسخ متفاوت میدهد، افرادی که پوستی بسیار سفید دارند خیلی سریعتر در برابر نور خورشید می سوزند، اما هیچگاه تیره و برنزه نمیشوند، در مقابل ، افرادی که پوست و موی روشن و چشمان آبی دارند و کمی هم کک و مک روی گونه دارند با اینکه سریعتر در نور خورشید می سوزند ولی فقط کمی برنزه می شوند. بیشتر ایرانیان در مقابل تابش نور خورشید کمی می سوزند وبه آسانی تیره و برنزه می شوند. ولی اهالی جنوب کشور و بومیان بوشهر، خوزستان و هرمزگان به ندرت دچار آفتاب سوختگی می شوند و پوستشان به وضوح تیره و برنزه می شود. سیاه پوستان نیز که پوستی بسیاز تیره دارند هرگز با آفتاب پوستشان نمی سوزد.

SPFبه چه معناست؟

SPF  به معنی عامل محافظت کننده در برابر آفتاب بوده و مخفف عبارت Sun Protection Factor می باشد. ضد آفتاب ها بر حسب میزان SPF   تقسیم بندی می شوند. در واقع ضد آفتاب ها از ۲ SPF   آغاز و تا ۶۰ SPF   و بالاتر ادامه می یابد. حال ببینیم وقتی گفته می شود SPF   یک ضد آفتاب ۱۵ است به چه معناست.  فردی را در نظر بگیرید که ضد آفتاب نزده  و در برابر نور آفتاب قرار گیرد ، تقریباً بعد از ۲۰ دقیقه دچار آفتاب سوختگی در ناحیه ای می شود که آفتاب به آن تابیده است. حال اگر همین فرد ضد آفتابی با SPF   ۱۵استفاده نماید، ۱۵×۲۰ دقیقه طول خواهد کشید تا دچار همان میزان آفتاب سوختگی شود. به عبارت دیگر ضد آفتابی با ۱۵ SPF    مانع بر خورد ۹۲ درصد  از اشعه های مضر به پوست می شود. یک ضد آفتاب خوب باید SPF بالای ۱۵ داشته باشد، باعث تحریک پوست نشود، به خوبی جذب پوست شده و انعکاس خوبی نیز داشته باشد، در سطح پوست به تعریق مقاوم باشد و با شست وشو به راحتی از بین نرود ، به علاوه قدرت انعکاس و جذب کافی اشعه را نیز داشته باشد. 

.چند نکته مهم

  • در هوای ابری هم حتماً باید از ضد آفتاب استفاده شود ، چون ابرها نمی توانند اشعه ماوراء بنفش را جذب کنند و تقریباً در هوای ابری ۸۰ درصد این اشعه به پوست می رسد پس مثل روزهای آفتابی و حتی دقیقتر از آن باید از ضد آفتاب استفاده شود
  • در صورت شستن صورت، تعریق زیاد و کوهنوردی در مسیرهای طولانی باید از  ضد آفتاب دوباره استفاده شود. علاوه بر این توصیه میشود در صورتی که در مقابل آفتاب هستید حداقل هر ۲ تا ۴ ساعت دوباره ضد آفتاب بزنید

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

2. نگین حسامی

به نام خدا

 

سنگ‌نوردی نوعی ورزش و تفریح که فرد با استفاده از طناب و ابزار مخصوص به بالا رفتن از صخره‌های طبیعی یا دیواره‌های سالنی می‌پردازد.

رشته‌های سنگ‌نوردی

دیواره‌نوردی

صعود چند مرحله‌ای با ابزارگذاری به بالای دیواره‌های مرتفع (چندین طول طناب)، که معمولاً به زمانی بیش از یک روز نیاز دارد. دیواره‌نوردی خود دارای انواع متفاوتی از قبیل صعود مصنوعی و صعود کلاسیک است. این سبک‌ها از لحاظ نوع حمایت‌های میانی و میزان اتکای صعودکننده به ابزارها یا توان بدنی خود از هم متمایزند.پارک ملی یوسیمیتی یکی از مشهورترین مکان‌های دیواره‌نوردی می‌باشد.

سنگ‌نوردی اسپورت

سنگ‌نوردی اسپورت صعودهای کوتاه (میانگین ۲۵ متر) با حمایت طناب از زمین، که صعودکننده تنها به توان بدنی خود متکی می‌باشد.

بولدرینگ(Bouldering)

صعود مسیرهای بسیار کوتاه (تا ۱۵ حرکت) ولی با تکنیک و مهارت. در بولدرینگ حمایت با طناب انجام نمی‌شود و در عوض از تشک‌های مخصوص استفاده می‌شود.

 

 

سنگ نوردی سالنی

سنگ نوردی سالنی (که نام رسمی آن صعودهای ورزشی است) در ابتدا تلاشی برای شبیه سازی سنگ نوردی اسپورت در طبیعت بود که به تدریج به رشته‌ی ورزشی مستقلی تبدیل شد. دیواره‌های سنگ نوردی سالنی از جنس فایبر گلاس یا چوب هستند. گیره‌های مصنوعی به وسیله‌ی پیچ و مهره روی این دیواره‌ها نصب می‌شوند.این رشته در حال حاضر تحت نظر فدراسیون جهانی صعود های ورزشی به نام IFSC فعالیت می‌کند. سه رشته‌ی اصلی صعودهای ورزشی عبارت اند از:

 

سرطناب

سنگ‌نوردی سالنی(سرطناب)

سرطناب یا "سختی مسیر" عمده ترین رشته ی سنگ نوردی سالنی است. در این رشته فرد مسیری روی دیواره بلند را صعود می کند و در حین صعود، طناب متصل به هارنس (صندلی صعود) را یک به یک در حمایت های میانی (اسلینگ) می اندازد. امتیاز فرد با تعداد گیره هایی که گرفته‌است مشخص می شود.

سرعت

در رشته ی سرعت، فرد مسیر سرعت استاندارد تعیین شده توسط فدراسیون جهانی روی دیواره ی ۱۵ متری را با حمایت از بالا به سرعت صعود می کند. رکورد جهانی در قسمت مردان در حال حاضر 5.60(Danyl Boldyrev) ثانیه است.

بولدرینگ(Bouldering)[

همانند بولدرینگ طبیعی، فرد مسیر های کوتاه و مهارتی را روی دیواره صعود می کند. حمایت با طناب انجام نمی‌شود و صعود کننده روی تشک می افتد. در رقابت های بولدرینگ، بر خلاف سرطناب، فرد می تواند بیشتر از یک تلاش روی مسیر داشته باشد. امتیاز فرد با تعداد مسیر های کامل شده و تعداد تلاش های لازم مشخص می شود.

درجه سختی مسیر

درجه سختی مسیر های اسپورت طبیعی و مسیر های بلند سالنی باعدد ۵ (از ۱ تا ۴ مربوط به کوه نوردی است) و بعد از آن عددی بین ۹ تا ۱۵ مشخص می شود.در آخر حروف a,b،c,d برای تقسیم بندی هرعدد به کارمی رود. برای مثال: ۵.۱۰c. مسیرهای ۵.۹ برای آموزش به مبتدیان به کار می روند. ۵.۱۰ و ۵.۱۱ کمی پیشرفته ترند و برای مسابقات سطح پایین استفاده می شوند. ۵.۱۲و ۵.۱۳ مخصوص مسابقات سطح بالاترند و ۵.۱۴ و ۵.۱۵ سخت ترین مسیر های صعود شده هستند.

سنگ نوردی سالنی در ایران

رشته صعود های ورزشی در ایران تحت نظر فدراسیون کوه نوردی و صعود های ورزشی فعالیت می کند. در مرداد ماه سال 1390 برای اولین بار تیم ملی بزرگسالان متشکل از هفت مرد و سه زن به رقابت های جهانی در آرکو، ایتالیا اعزام شد.[۱] دراین مسابقات حمید رضا توزنده جانی رتبهٔ دوازدهم سرعت و داوود رکابی رتبهٔ بیست و یکم سرطناب را به دست آوردند.

همچنین مسابقات سنگنوردی قهرمانی آسیا که به میزبانی ایران و در پارک ملت تهران برگزار شد[۴] ، در بخش خانم ها فرناز اسماعیل زاده موفق به کسب مدال طلای آسیا[۵] و در بخش آقایان رضا علیپور موفق به کسب مدال نقره آسیا در رشته سرعت شدند.[۶]و نیز علی برات زاده با کسب دو مدال طلا در در رشته‌های «بولدرینگ» و «سرطناب» عنوان بهترین شرکت کننده را کسب کرد[۷]. تیم ملی ایران نیز با کسب ۱۰۲۱ امتیاز قهرمان آسیا شد و تیم های چین و قزاقستان مشترکاً دوم شدند.