راهنمای انتخاب کفش مناسب کوهستان

 

راهنمای خرید کفش کوه نوردی

 

 

 

 

 

کفش کوه نوردی یکی از لوازم اصلی کوه نوردی است. در صورتی که قصد کوه نوردی داشته باشید، تهیه‌ی یک کفش کوهنوردی مناسب برای شما ضروری است. دقت کنید مستحکم بودن، تنها ویژگی یک کفش کوهنوردی نیست و یک کفش مناسب علاوه بر مستحکم بودن می‌بایست از قوزک و کف پای شما محافظت کند و هنگام راه رفتن روی صخره‌ها تکیه‌گاه مناسبی برای بدن شما باشد.

 جنس کفش ها:
 
 
 
در گذشته کفش ها از دوختن چرم های سنگین درست می شدند تلاش هایی که برای کم کردن هزینه ها و بالابردن قابلیت کفش ها انجام گرفت ، منجر به پیدایش مواد اولیه جدید و روش های دیگری برای ساختن کفش ها شد. کفش های سنتی (چرمی) امروز کمتر متداول هستند و جای خود را به کفش هایی با طرح های جدید و رویه هایی از پلاستیک، الیاف مصنوعی و سایر مواد ترکیبی و مصنوعی داده اند. هرچند کفش ها درحال تغییر هستند ولی وظایف و کارهایی که باید انجام دهند، تغییر پیدا نکرده است.
 

 کفش های چرمی

 

 

کفش های چرمی   

 

 

 کفش های الیاف مصنوعی

 

کفش

عاملی که بعضی از افراد کفش های چرمی را ترجیح میدهند، امکانات چند منظوره آنهاست. یک کفش معمولی کوه نوردی باید فصل مشترکی از سفتی و سرسختی دربرخورد به سنگ ها، محکم بودن در هنگام ضربه زدن به برف و راحتی کامل درطول برنامه سفر باشد در یک برنامه یک روزه ممکن است که کفش ها با چیزهایی مثل گل، پاکوب، جریانات آب، علف ها، سنگ ریزه ها، برف سفت، صخره هی سراشیبی و یخ درحال مبارزه و تماس باشند.  

انتخاب درست کفش کوه نوردی:

 یک کفش خوب باید قابلیت مواجه شدن با شرایط سفر را داشته باشد که البته هیچ کفشی قادر نیست که به تنهایی دارای کلیه قابلیت ها باشد. به این منظور فروشگاه ها دارای مجموعه ای از انواع کفش های راه پیمایی های سبک، نیمه سبک تا کوه نوردی های تمام عیار هستند. درجه سختی تخت کفش، سفتی و محکمی ساق کفش و چگونگی تأثیر تخت و ساق کفش مقابل یکدیگر از مسایل مهم هستند. به طور کلی هر کفش باید فصل مشترکی از راحتی پا در هنگام راه رفتن و توانایی فنی آن باشد. برای مسیرهای پاکوب و برفی ساده و یا سنگی، کفش باید دارای تختی سفت و ساقی محکم برای محافظت از پا بوده ، درعین حال به اندازه کافی دارای انعطاف و راحتی باشد. هر دو نوع کفش چرمی و چرمی- الیاف مصنوعی برای این منظور مناسب هستند، چرا که کف و ساق آنها به اندازه کافی محکم است.

جهت راهپیمایی های فنی تر، کفش های محکم تر و سفت تر برای راه رفتن روی لبه ها مناسب میباشد.
در هنگام خرید کفش به جنس آن توجه کنید. چرم، گورتکس (Gore-tex)، سیمپاتکس (Sympatex) و تین‌سولیت (Thinsulate) از جمله جنس‌های رایج می‌باشند.

استفاده از کفش های مناسب در مکان های مناسب:

با توجه به نوع برنامه یک طبیعت گرد ممکن است درمسیرهای کوتاه یک نوع کفش به پا کند، نوع دیگری در کمپ به پا داشته باشد و شاید کفشی دیگر را هم برای مواقع صعود مورد استفاده قرار دهد. اگر تعداد کفش های بیشتری در دسترس هستند و شخص هم در حمل بار اضافی مشکلی ندارد به این نکات برای انتخاب کفش توجه کنید:

  ۱- کفش های مناسب و قابل انعطاف برای مسیرهای آسان و قابل دسترس- معمولا پا در این نوع کفش ها تاول نمی زند و نسبت به کفش های چرمی، خستگی کمتری در پا ایجاد می کنند. البته این کفش های سبک نقاط اتکاء خوبی برای مواقع حمل کوله های سنگین نیستند، مخصوصاً در راه های سخت و یا در هنگام پایین آمدن یا بازگشت.

۲- کفش های دو، کتانی، سندل و یا جوراب های ضخیم جهت راحتی در هنگام اقامت در کمپ استفاده می شوند. با استفاده از این نوع کفش ها، به پاها و کفش های کوه نوردی خود که آنها را ساعت ها پوشیده اید، استراحت کوتاهی خواهید داد. از این کفش ها برای عبور از عرض رودخانه هم می توان استفاده کرد.

۳- کفش های حرارتی یا عایق و یا جوراب های از جنس پولار برای هنگام اقامت یا در مواقع خواب.
۴- برای هر برنامه کوهنوردی، از پوتین مناسب برای آن برنامه استفاده کنید.
 
 
 

چگونگی تنظیم اندازه کفش کوه نوردی:

 
۱- هنگام خرید و امتحان کردن کفش کوه نوردی، پیش از بستن بندهای، پایتان را تا جایی که امکان دارد در داخل کفش به قسمت جلو برانید و پنجه‌ی پایتان را کاملاً در جلوی کفش قرار دهید در این هنگام باید به اندازه حداقل قطر یک انگشت پاشنه با انتهای کفش فاصله داشته باشد.
 
۲- پس از مرحله یک بند کفش را محکم بسته و با آن راه بروید. اگر کفش مناسب پای شما باشد پایتان در داخل آن کاملاً راحت است. در این حالت کفش نباید هیچ ‌گونه فشاری بر انگشتان شست از لایه‌ی بیرونی و بر روی انگشت کوچک تان از لایه‌ی درونی و کناری و قوس استخوانی روی پایتان وارد نماید. راه رفتن با آن می‌توانید از راحت بودن آن مطمئن شوید.
 
۳- پس از پوشیدن کفش و بستن بند آن، روی یک پای خود ایستاده و با پای دیگر خود به دیوار ضربه وارد کنید. اگر کفش مناسب باشد در این حالت هیچ‌‌گونه ضربه‌ای به طور مستقیم به پایتان وارد نمی‌شود.

۴- بعد از پوشیدن پوتین و بستن بندهای آن، با ایستادن روی کناره‌ی خارجی پای خود، مطمئن شوید پوتین از قوزک پایتان محافظت می‌کند.

 

 

توجه به نکات زیر به شما در خریداری یک کفش مناسب کمک می‌کند.

 

1- کفش‌هایی را انتخاب کنید که مستحکم و با دوام باشند و نسبت به حرارت و رطوبت عایق بندی شده باشند.

2- مطمئن شوید کفی کفشی که می‌خرید در عین مستحکم و سفت بودن، انعطاف‌پذیر است.

3- کفش کوه نوردی باید ساق بلند (14تا 19سانتی متر) باشد تا مچ پا را محکم نگه داشته و خوب محافظت کند.

۴- کفش‌های مناسب یک لایه‌ی چرمی باریک به‌عنوان کفی دارند. این کفی به کوهنورد کمک می‌کند بدون دغدغه انواع سطوح سفت و صخره‌ای را بپیماید. استحکام و منعطف بودن از ویژگی‌های ضروری کفی کفش کوهنوردی است.

5- پای شما در کفش مناسب کاملاً راحت است. کفش باید هیچ ‌گونه فشاری بر انگشتان شست از لایه‌ی بیرونی و بر روی انگشت کوچکتان از لایه‌ی درونی و کناری و قوس استخوانی روی پایتان وارد نماید. پیش از خرید کفش، با پوشیدن آن و بستن بندهایش و راه رفتن با آن می‌توانید از راحت بودن آن مطمئن شوید.

6- کفش کوه‌نوردی باید ساق‌بلند (14 تا 19 سانتی‌متر) باشد تا مچ پا را محکم نگه‌ داشته و خوب محافظت کند

7- تخت ویبرام برای تولید اصطکاک روی مسیرهای لغزنده برفی، گلی و پوشش‌های گیاهی لازم و ضروری است.

8- وجود لایه‌ای عایق بین تخت و قمست روکش ضروری است، این لایه یک نوار لاستیکی و عایق است که به ضد آب بودن آن کمک می‌کند.

9- یک صحفه داخلی در قسمت پاشنه پا باید وجود داشته باشد که باعث افزایش ثبات و راحتی پاشنه هنگام فرور از شیب‌ها می‌شود.

 

 

بعضی از برندهای معروف کفش کوه‌نوردی:

lasportiva: در میان کفش های سنگین کوه‌نوردی می‌توان به لسپورتیوا اعتماد کرد. این مدل ایتالیای الاصل در بازارهای اروپا طرفداران زیادی دارد. این نوع کفش‌های به تعداد محدود در شهر val di fiemme  ایتالیا تولید می شوند.

Meindl: مایندل محصولی آلمانی ا ست که کمتر در ایران به چشم می خورد. کیفیت عالی همراه با رعایت اصول ارگونومی، مطابق با استاندارهای جهانی تولید شده، این نوع کفش‌ها را می‌توانید در نمونه‌های کوه‌پیمایی و کوه‌نوردی بیابید.

سیستم MFS Vacuum در طراحی پاشنه و زیره این نوع کفش‌ توانایی جذب شوک‌های گام‌برداری را بالا برده و فوم برگشت‌پذیر در بدنه کفش کاملا با زوایای پا منطبق می‌شود. در ضمن  تولید این کفش در خود آلمان است.

SALEWA: سالیوا هم یکی از معروف‌ترین نمونه‌های اروپایی است که بیشتر اصالت آلمانی دارد و در اکثر نقاط جهان به عنوان یکی از یاران دیرینه کوه‌نوردی به شمار می‌آید.

در تولید این کفش نیز استانداردهای جهانی رعایت شده و در کل کفشی قابل اطمینان است.

LOWA: لووای آلمانی نیز متولد ۱۹۲۳ می‌باشد و در ایران معرف حضور اکثر کوه‌نوردان است. زیره ویبرام و کف شوک‌گیر با سیستم PU، همراه با محافظ‌های لاستیکی دور بدنه، کارایی منحصر به فرد و دوام بیشتر را برای کفش تضمین می کند. استفاده از گورتکس نیز در ساختار کفش، قابلیت تنفس و ضد تعریق را به مزایای کفش اضافه می‌کند. سگک‌ها در این کفش علاوه بر نمونه‌های فلزی، نمونه‌های جدید تسمه‌ای می باشد که امکان شکستن و یا کنده شدن سگک را به صفر می‌رساند.

SCARPA: این برند نیز محصولات خود را در کشور ایتالیا و با بهره‌گیری از آخرین تکنولوژی‌های روز تولید می‌کند، و دارای تنوع مدل فراوانی است و اغلب مدل‌ها در داخل کشور موجود و قابل تهیه است.

zamberlan: این کفش هم در ایتالیا تولید می‌شود. کفش های زامبرلن ایتالیا دارای تنوع مدل زیادی هستند و تمام مدل های روز آن را در ایران می‌توان سفارش داد. کیفیت بالایی دارند و کفش‌های پیاده‌روی و کوه‌پیمایی آن جزو بهترین محصولات هستند.

 

منبع